
Szódabikarbóna a kertben!
Olcsó, könnyen beszerezhető, és ártalmatlan a környezetre. Ez a szódabikarbóna, amit ezentúl biztos, hogy nem csak a konyhában fogsz használni, hanem a kiskertben is.
Az élelmiszerboltokban is beszerezhető olcsó, de általában sütéshez használt szódabikarbónát, nem csak a konyhában érdemes bevetnünk. A kertben ugyanis rengeteg módon felhasználhatjuk. A növényvédőszertől, a takarítószeren át a paradicsom édesítéséig.
Összeszedtem 11 tippet, hogy mi mindenre is használható.
1. Szobanövényeink tisztítása
A szobanövényeink leveleit érdemes rendszeresen megtisztítanunk, hogy megszabadítsuk őket a zsírtól, a rátapadt portól, és ezzel segítsük a fotoszintetizálásukat. Ehhez egy csipetnyi szódabikarbónát oldjunk fel egy liter vízben, nedvesítsünk be a keverékkel egy puha, szöszmentes rongyot, majd óvatosan törölgessük át a növényeink leveleit.
2. A növények növekedésének serkentése
Alaposan keverjünk össze egy teáskanál szódabikarbónát, fél teáskanál tiszta ammóniát, és egy teáskanál keserűsót négy liter vízben, majd egy keveset öntözzünk a növényeink tövére az elegyből. Az oldat úgy fog viselkedni, mint a műtrágya: a növények növekedése felgyorsul és buja, zöld lombot növesztenek majd.
3. Megszabadít a meztelencsigáktól
Ha már tényleg eleged van a meztelencsigákból, és meg akarsz szabadulni tőlük, szórj rájuk közvetlenül szódabikarbónát. De óvatosan, csak a kártékony puhatestűt hintsd meg vele, a környező növényekre ne jusson!
4. Talaj pH javítása
Ha savas a talaj a kertünkben, szórjunk szét rajta egy kis szódabikarbónát, majd ásással forgassuk a talajba és locsoljuk meg vízzel. Pár nap múlva teszteljük újra a talaj pH-ját. Az eredmények meglepőek lesznek, ugyanis kevesebb lesz a gyom, több virág lesz a növényeken, és magasabb hozamú lesz a kertünk. Érdemes először kis területen kipróbálni a módszert.
5. Vágott virágokhoz
Ahhoz, hogy sokáig frissek legyen a vágott virágaink, tegyünk egy teáskanál szódabikarbónát a vizükbe.
6. Természetes gombaölő szer
Keverjünk össze 4 teáskanál szódát 4-5 liter vízzel, hogy egy házi készítésű gombaölő-szert kapjunk, amely legalább olyan hatékonyan működik, mint néhány, a boltban vásárolt, ám azoktól olcsóbb.
7. Megfiatalítja a rózsabokrokat
Keverjünk össze egy teáskanál szódabikarbónát fél teáskanál tiszta ammóniával és egy teáskanál keserűsóval négy liter vízben. Ez a mennyiség elegendő négy rózsabokor helyreállításához, és levelik fényének visszanyeréséhez.
8. A káposztaféléket károsító hernyók elleni szer
Keverjünk össze egyenlő arányban szódabikarbónát és lisztet, majd a keverékkel hintsük meg a hernyók kedvelt eledelét, a fejes káposztát, kelkáposztát, brokkolit. Ez a keverék elpusztítja káposztahernyókat anélkül, hogy ökológiai katasztrófát csinálnánk a kertben.
9. A paradicsom megédesítése
Mivel csökkenti a talaj savtartalmát, ezáltal édesíti a paradicsomot. 5 liternyi vízhez tegyünk 2 evőkanál szódabikarbónát és ezzel locsoljunk.
10. Hangya riasztás
A hangyákkal minden kertész megvívja a maga kisebb-nagyobb csatáit. Keressük meg a bolyt, de lehetőleg ne lépjünk bele. Öntsünk szódát a bolyba, ha pedig hatást fokozni szeretnénk, a szóda után félórával öntsünk ecetet.
11. Házi indikátor
Ellenőrizzük kertünk talajának kémhatását. Öntsünk egy kis vizet a talajra. Erre most szórjunk szódabikarbónát. Ha szemmel jól láthatóan reakcióba lép, pezseg, akkor talajunk savanyú, pH értéke alacsony. Ha már a kerti talajunk savanyú, akkor a locsoló vízbe keverjünk egy kis szódát, és ezzel billentsük helyre a kémhatást.
A szódabikarbóna egy nagyon hasznos, természetes hatóanyag, ettől sokkal több felhasználási módja is akad. Érdemes kipróbálni!
