
Gyepápolás júniusban!
A június a nyár első igazán meleg hónapja általában. A nyárias idő ilyenkor már kiegyensúlyozottá válik, és túl vagyunk a hazánkban a tavaszi időszakban jellemző csapadékos időszakon is. Az évnek ebben az időszakában - egészséges pázsit esetén - a heti kétszeri fűnyírás már a gyepápolás részévé válik. Ennek nem csak az az oka, hogy már túl magasra nőnek a fűszálak, hanem az is, hogy a legtöbb gyepfajta kiegyensúlyozott gyarapodásához szükséges a rendszeres nyírás.
Az utóbbi években nagyon változékony volt hazánk időjárása, ami a nyarakat illeti. Hol hűvös, csapadékos tavasz után későn és nagy szárazsággal tör be a nyár, hol már nagyon korán magasra kúszik a hőmérő higanyszála és elmaradnak a várva várt tavaszi esőzések is. Ezeket az időjárási tényezőket a gyepápolás módszereiben mindenképpen érdemes figyelembe venni!
A nyári fűnyírás szabályairól röviden
Ha az idő nagyon meleg és száraz, ne próbáljuk a vágás gyakoriságát azzal csökkenteni, hogy túl drasztikusan csökkentjük a fű szálmagasságát! A túl rövid fűszálak nem árnyékolják kellően a talajt, így az könnyen kiszárad, a nedvesség hiánya pedig megnehezíti a gyep regenerálódási folyamatait a nyírás után. Forró és csapadékmentes időszakban emeljük egy kicsivel a vágás magasságát, hogy gyepszőnyegünk jobban érezze magát és biztosítsuk a hosszú távú egyensúlyát is.
Hogyan öntözzünk a nyári időszakban?
Száraz, forró idő esetén a talaj felső rétege (különösen, ha korábban alaposan átázott már) megkeményedik. A szilárd felső réteg megnehezíti az öntözővíz beszivárgását a mélyebb rétegekbe, ezért szükséges, hogy készítsük elő a talajt az öntözésre. Kisebb tüskékkel segíthetjük, hogy a víz behatoljon a talajba. Lehetőség szerint minél kisebb cseppekben locsoljuk a pázsitot.
Öntözzük a gyepet ritkábban (heti 3 alkalom), de kiadósabb mennyiséggel! Így csökkenthető a gombás betegségek kialakulásának az esélye is, hiszen van idő és lehetőség arra, hogy a fűszálak tövéről eltávozzon a túlságosan párás klíma.
