
Gyepápolás júliusban!
A július hónap a legmelegebb hazánkban. Ebben az időszakban a gyep - különösen ha megfelelően locsoljuk - csak úgy burjánzik és zöldell.
Öntözés
Ami a locsolást illeti, csak akkor szükséges naponta elvégezni, ha valóban meleg az idő (35 °C felett). Ennél alacsonyabb hőmérséklet mellett azt érhetjük el, hogy megreked a víz a felső rétegekben, a talajmenti gyökérzet fejlődését stimulálja. Így a gyepünk nem lesz ellenálló, se az időjárási viszonyok, se a fizikai igénybevétel tekintetében. A víz megrekedése a földfelszínhez közel kártevők elszaporodását is előidézheti, gombás folyamatokat indíthat be, így érdemes elkerülni. Két locsolás között hagyjuk a föld felső rétegét kissé megszikkadni.
Az átlagos javasolt mennyiség nyári melegben kétnaponta 5-6 l/m², de ettől az egyéni megfigyeléseinknek megfelelően térjünk el nyugodtan. A szakemberek megfigyelései szerint igen gyakori hiba, hogy a gondos kerttulajdonosok túllocsolják a gyepjüket, így a talaj két locsolás között nem tud felszáradni. A fű töve ázik, poshad, gombásodik és a gyökérzet "felszokik" a talajfelszín közelébe. Az öntözést időzítsük kora reggelre.
Júliusban a tápanyag utánpótlásra is figyel kell!
Ha Ön is megfigyeli a saját kertjében az alábbi tüneteket: gyérül, sárgul, kókadt a fű, bomló részek tűnnek fel benne, akkor változtasson az öntözési szokásain! Előtte azonban alkalmazzon folyékony - vasban, magnéziumban, mikro-, és makro elemekben gazdag - "zöldítő " folyékony műtrágyát, azaz lombtrágyát, amelynek segítségével visszanyerheti a fű a szép zöld színét, ellenállóképessége a fertőzésekkel szemben megerősödik, a gyökerei pedig fejlődésnek indulnak.
A fűnyírást tekintetében érdemes a "gyakrabban kevesebbet" szabályt követni. A heti kétszeri, magasabb szálhosszra állított nyírás optimális. Júliusban a szálakat soha ne nyírjuk 4,5-5 cm-nél rövidebbre. Általánosságban törekedjünk arra, hogy egyszerre a fűszálak hosszának harmadánál többet ne vágjunk le. Ennek oka, hogy a pázsitfűfélék a leveleikben tárolják a növekedésükhöz szükséges tápanyagokat és ha túl nagy darabjukat távolítjuk el, nem lesz erejük tovább növekedni.
